Jak wyglądała szkoła baletowa w Gdańsku?

Po II wojnie światowej w Gdańsku wznowiło działalność wiele placówek oświatowych, w tym klubów, pisze portal gdansk1.one. W mieście zaczęto również otwierać nowe szkoły. Jedną z nich była Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. W tym artykule opowiemy więcej o tej placówce edukacyjnej.

Założenie

Historia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku sięga 1950 roku. Wtedy to w budynku po koszarach wojskowych odbyły się pierwsze zajęcia. W tym budynku miejscowe dzieci uczyły się przez trzy lata, a później szkoła baletowa przeniosła się do willi przy ulicy Konopnickiej. Na stałe jednak ta placówka edukacyjna zadomowiła się w centrum Gdańska przy Alei Legionów. 

Szkoła została założona przez polską choreograf i profesor Janinę Jarzynównę-Sobczak. Początkowo placówka funkcjonowała jako Państwowe Liceum Choreograficzne, w której nauka trwała 6 lat, jej program był połączony z programem kształcenia ogólnego. Instytucja ta kształciła tancerzy dla teatrów operowych i zespołów tanecznych. W tym czasie program kształcenia zawodowego opierał się na programie radzieckich szkół baletowych.

Dalsze losy szkoły

W 1952 roku placówka ta została przemianowana na Państwową Średnią Szkołę Baletową z wydłużonym cyklem kształcenia do 9 lat. Zmieniły się również zasady kształcenia. Uczniowie rozpoczynali naukę po ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej i kończyli ją egzaminem dyplomowym.

Wiele wysiłku i energii w rozwój szkoły włożyła jej założycielka, Janina Jarzynówna – Sobczak. Dołączyli do niej tacy specjaliści jak Loda Ciesielska, Olga Sławska, Stanisława Selmówna, Irena Topolnicka, Stella Pokrzywińska, Zygmunt Dąbrowski, Natasza Konius i Barbara Tomaszewska.

Działalność artystyczna szkoły rozpoczęła się od wystawienia w 1955 roku polskiego baletu „Bocianiątko”. Balet został później włączony do repertuaru Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Dla młodych uczniów szkoły było to ważne doświadczenie, gdyż występowali na dużej scenie. Dzięki tym wydarzeniom Gdańskiej Szkole Baletowej udało się szybko nawiązać współpracę z Operą Bałtycką. Uczniowie tej szkoły wystawili takie spektakle jak “Piotruś i Wilk”, “Wesele w Ojcowie”, “Pan Twardowski”, “Kopciuszek”, “Jezioro Łabędzie”, “Romeo i Julia”. 3-

More from author

Gdański Uniwersytet Medyczny – historia uczelni

Gdański Uniwersytet Medyczny imponuje zarówno swoją skalą, jak i bogatą historią. To właśnie tę uczelnię najczęściej wybierają pasjonaci medycyny z Pomorza. Przez lata działalności...

Grzegorz Węgrzyn – w świecie biologii molekularnej

Grzegorz Węgrzyn zamienił swoją pasję do biologii molekularnej w realną pomoc dla ludzi. Od wielu lat profesor pracuje nad lekami na zespół Sanfilippo, chorobę...

Marek Żukowski – osiągnięcia gdańskiego fizyka

Miłość do świata i jego tajemnic sprawiła, że Marek Żukowski stał się jedną z najbardziej cenionych postaci w środowisku naukowym. Co więcej, odkrycia gdańskiego...
...